İRAN TURU

Türk Hava Yolları ile 8 Gün / 7 Gece
kişi başı 1499 EURO


1. GÜN: 17 Nisan Salı:

Sabah saat 05:00 te  İzmir Adnan Menderes  hava alanı iç hatlar THY kontuarında Tiamo Tur operatörü ile buluşma; Check-in işlemlerinden sonra bagajlarımızı direk Tahran’a bağlayarak  THY tarifeli seferiyle önce 06:50 de  İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş,orada içhatlardan dış hatlara eçerek 09:30 daİran’a hareket.Keyifli bir yolculukla  saat 13:55 te Tahran’dayız.İşlemlerden sonra lokal rehberimiz ve otobüsümüzle buluşarak 5* otelimize transfer.Odaların dağılımı ve kısa istirahatten sonra saat 16:00/19:00 arası panaromik Tahran Turu ve ünlü Tajiris pazar ziyareti(Bayanlar lütfen başörtülü olsun).Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. GÜN: 18 Nisan Çarşamba:

Otelimizde açık büfe kahvaltımızdan  sonra tam gün müzeler ve saraylara ziyaretler(Ulusal Müze / Ünlü Mücevher Müzesi /Dillere destan GÜLİSTAN Sarayı ve sadabad Sarayları). Tahran İran'ın başkenti, Tahran Eyaleti'nin merkezi ve 15 milyonu aşan metropol nüfusuyla İran'ın en büyük kentidir. Hazar Denizi’ne yaklaşık 100 km uzaklıkta, Elburz Dağlarının güney yamaçlarında bulunur. Eskiden başkent Rey'in yakınlarında küçük bir köydü. Rey'in İS 1220'de Moğollar tarafından yıkılmasından sonra kent halkının büyük bölümü Tahran'a yerleşti ve Tahran bir kent olarak gelişmeye başladı; Rey'in kalıntıları günümüzde Tahran'ın güneyindedir. Tahran başkent olarak, İran'ın ekonomik ve sosyal yaşamına yön veren en çağdaş kentlerinden birisidir.Görkemli sarayları, nadide eseler barındıran müzeleri, büyük meydanları, çok sayıda park ve bahçeleri olan Tahran, Fars kültürü ve sanatı ile süslü, estetik kaygıyla inşa edilmiş binaları olsa da genel olarak göze hoş gelmeyen bir şehir. Merkezi yerlerin dışındaki mahallelerde evler 2-3 katlı. Geleneksel İran mimarisi ile yapılmış evlerin çoğu sarı tuğladan yapılmıştır.
Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. GÜN: 19 Nisan Perşembe:

Kahvaltıdan sonra; Lüx otobüsümüz ve lokal rehberimizle Tahran’dan/İsfahan’a hareket.(yol,458 km.yol boyunca çay,kahve su ikramı) Özel izin alınabilirse Humeyninin doğum yeri Qum şehrine panaromik ziyaret yapılacak.Yol üzerinde köklü geçmişe sahip olan ve eskiden büyük önem taşıyan Kervan yolu üzerindeki Kaşhan kentini geziyoruz. UNESCO dünya listesinde yer alan ve her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde amir Kabir’in öldürüldüğü hamam’da bulunan Fin bahçeleri, önemli arkeolojik sitelerinden olan Sialk Tepesi, Kashan’ın önemli ailelerinden olan Borjedi ailesine ait Boroujerdi evi görülecek. Turumuzdan sonra Dünyanın yarısı denilen İsfahan’a hareket. Şehir Müslüman istilacılar tarafından 640 yılında işgal edilmiştir. Selçuklu hükümdarı Tuğrul Bey’in başkent yaptığı ve torunu Melik Şah’ın geliştirdiği İsfahan’a girerken tarihi görkemli köprüleri göreceğiz.5* Otele yerleşme ve akşam yemeğimiz otelde.

4. GÜN: 20 Nisan Cuma:

Kahvaltıdan sonra, lokal rehberimizle İsfahan şehir turu. Bu turda: Nakşı-Cihan meydanı, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Gapu sarayı, kapalı çarşı, kırk sütun sarayı, Vank katedrali, İsfahan’ın en büyük meydanı; Meydan-ı Şah, Unesco dünya mirası listesinde yer alan meydan dünyanın ikinci büyük meydanı sayılmaktadır. İsfahan’da görülecek bir çok yere gitmek için bu meydan’dan geçilir. Meydanın çevresinde kapalı çarşı,6 katlı Ali Gapu sarayı, sarayın arkasında büyük park ve 40 sütunlu sarayı vede Kaju köprüsünü görüyoruz. Tur sonrası akşam yemeği ve konaklama İsfahan otelimizde.

5. GÜN: 21 Nisan Cumartesi:

Kahvaltıdan sonra Lüx aracımız ve lokal rehberimizle Yazd şehrine hareket, yaklaşık 4 saat sürecek yolda; Şah abbasi kervansaray’ı, Kerpiç buz evi (ilginç mimariyle dikkat çeken)’ni görerek Meybod şehrinde öğlen serbest yemek molası sonrası, ülkenin ortasında yer alan Med’ler tarafından kurulan ve üç bin yıllık geçmişi olan, İran’ın çok kültürlülüğüne katkı sağlayan Zerdüşt’lük  dininin merkezidir. Ateş tapınağı ve burada sürekli yanan ateş ilgi çeker. Eşsiz mimariye sahip olan Yezd; ipekli el dokumaları, halı ve kilimleriyle Ticaret ve turizm merkezidir. Yezd’de; Ateş tapınağı, sezsiz kule, rüzgar kulesi, Emir çakmak zaviyesi, Came camisi ve Fahadan bölgesini görerek 4* otelimize yerleşme ve otel’de akşam yemeği.

6. GÜN: 22 Nisan Pazar:

Kahvaltıdan sonra İran’daki son bölgemiz Şiraz’a hareket. Yol üstünde UNESCO düya mirasında olan antik kent “PERSEPOLİS” ve Nakş-ı Rüstem’i ziyaret. Persepolis Antik kenti ilk olarak M.Ö.6.yüz yıl sonlarına doğru Pers Kralı 1.Darius tarafından kuruldu. Uzun süre Perslerin başkent’i oldu. Darius’tan sonra gelen xerkes ve Artaxerkes Persepolisi genişleterek günümüze çok sayıda anıt bırakmışlardır. Nakş-ı Rüstem (kaya mezarları)İran’ın Fars eyaletinde bulunan Persopolis’ten 12.km.kuzey batıda bulunan arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem’i tasfir ettiği düşünülen anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Rüstem’in resmi denilmiştir. Komplexte Akameniş krallarına ait yedi mezar bulunur. Bunlardan biri Darius’a aittir. Bunların altında Sasani krallarına ait olan yedi adet devasa kaya oyması bulunur. Tur sonrası Şiraz’a varış ve 5* otele giriş. Akşam yemeği otelimizde.

7. GÜN: 23 Nisan Pazartesi:

Kahvaltıdan sonra İran’ın 6.ncı büyük şehri Şiraz şehir turu Tarihte Pers imparatorluğunun başkenti olduğundan bünyesinde çok tarihi eser bulunan Şiraz’ın ana caddesi Kerim Han-e Zend bulvarı, bulvar boyunca birçok tarihi eserlerden tamamı tuğladan yapılan Kerim Han kalesi ilginçtir. Kalenin dört tarafındaki kulelerden biri Pisa kulesi gibi eğiktir. Kale’nin girişindeki yazıtta Farsça; Şiraz’a yeni gelen gezgin uzun süre bu Saray’ın yüceliğini övmekten geri duramaz sözü yazar. Ayrıca Kerim Han kalesi, Narenjestan bahçesi, Eram bahçesi, Karikhan kalesi, Vekil camii ve Baazar görülecektir. Ayrıca akşamüzeri Şair Hafızın türbesi ziyaret edilecek. Akşam yemeği veistirahat 5* otelimizde.

8. GÜN: 24 Nisan Salı:

00:30 da Shiraz Havalimanına transfer.Bagaj ve Gümrük işlemlerinden sonra THY’nin tarifeli seferiyle saat 02.55 te önce İstanbul’a (saat 05.40 da İstanbul’dayız) kısa aktarmadan sonra yine THY tarifeli seferiyle saat 00.08 de İzmir’e hareket, saat 09.00 da İzmir Adnan Menderes hava alanındayız.

Dahil Olanlar

  • T.H.Yolları ile İzmir-Tahran gidiş/Şiraz-İzmir dönüş uçak biletleri ve   tüm alan vergileri.(Uçaktaki ikramlar)
  • 5*Otellerde yarım pansion(Kahvaltılar ve Akşam yemekleri dahil) konaklamalar (Tahran:5* Otel 2 gece İsfahan:5* Otel 2 gece,Yazd:4* Otel 1 gece,Şiraz:5* Otel 2 gece)Toplam 7 gece
  • Lüx Klimalı Otobüsle tüm kara yolu ulaşımları ve otobüste ikramlar –Proğramda belirtilen tüm turlar ve şehirlerin tanıtım turları.
  • Tur boyunca Tiamo tur operatörlüğü ve Türkçe lokal rehber eşliği

LÜTFEN DİKKAT:BU ÖZEL TURUN AYNISINI DAHA UCUZ BULAN TURA ÜCRETSİZ GİDER

Dahil Olmayanlar

  • Yurt dışı çıkış harcı (15.T.L)
  • Türsab kesin geri dönüşümlü seyahat sigortası 15.Euro(65 yaşa kadar,üst yaşlar için fark alınmaktadır.)
  • Tur boyunca ziyaret edilecek müzeler Saraylar,Antik Kentler  ve Ören yeri girişleri toplamı 110 Euro
  • Öğlen yemekleri ve yemeklerde menü dışındaki yiyecek ve içecekler,Oteller’deki mini barlar,diğer ekstra harcamalarınız.
  • Lokal Rehber – Şöförler – Belboylar Bahşişleri günlük 10Euro x 7 = 70 Euro
  • Tek kişilik özel oda farkı:495 Euro dur.

PROGRAM:

- Orta Doğu’nun kapalı kapılar arkasında kalan hazinelerinden biri,
- Devrim öncesi ve sonrası yaşamı tamamen değişen, buna rağmen güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen topraklar,
- Tarihte nice medeniyete ev sahipliği yapmış, nice halka ve dine kucak açmış, nice sırrı içinde saklamış bir coğrafya,
- İran’ın başkenti ve “Sıcak Yer” anlamını taşıyan ismi ile Tahran,
- Orta İran’ın en güzel şehirlerinden olan, aynı zamanda bölgenin o dönemdeki kâhinlik merkezi sayılan Kaşhan,
- Ülkenin kavşak noktası sayılan ve 15.yüzyılda yeryüzünün en kalabalık şehri olduğu söylenen, “Nefs-i Cihan” yani “Dünyanın Yarısı” diye taçlanmış İsfahan,
- Zerdüşt inancının kutsal şehri Yezd ve Ateş Tapınağı,
- Günümüze kadar halen korunmuş olarak ulaşan iki güzide antik şehir: Persepolis ve Pasargat,
- Şairlerin, filozofların, kralların, güllerin, aşkın, şarabın ve tabi ki aşk şairi Hafız’ın şehri Şiraz,
- Büyülü Mezopotamya coğrafyasının en önemli parçası olan İran’da tadına doyulmaz ve hafızalardan çıkması zor olacak tutku dolu bir serüven…

* Fiyatlarımıza Tur, Havalimanı Vergisi / Alan Hizmetleri dahildir. Belirtilen tarihlerdeki fiyatlar, belirtilen tarihlerde kalkışlı olacak turlar için geçerli olan başlangıç fiyatlardır ve yayımlandığı 24 Mart 2018 tarihinde geçerlidir.

** 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir.

Nakit / Havale veya EFT ile ödemede geçerli fiyatlar.

17 Nisan 2018

Kişi Başı Tek Kişilik Oda Çocuk (3-12) Bebek (0-2)
5* Oteller
5 Yıldız - HB (Half Board)
1499 2249 1499 1499